Site Loader

Minerálna vlna alebo minerálna vata predstavuje tepelno-izolačný materiál (zvuková, tepelná, požiarna izolácia). Vyrába sa z vyvretých vulkanických hornín (tento materiál sa nachádza v celej krajine), ktoré sa roztavia a spoja s inými prímesami. Hlavnou surovinou používanou pri výrobe minerálnej vlny je tavená kamenina a iné prímesi ako napríklad sklo alebo kokos. Využiť ju môžeme vo vnútorných ale i vonkajších priestoroch ako izolant. Používa sa na zateplenie fasád a samostatných konštrukcií stavieb, izoláciu priečok, striech a podláh. Najčastejšie sa používajú dosky s celoplošným lepením v rôznych hustotách, aké si zákazník vyžiada podľa potreby.

Minerálna vlna - dosky

Poznáme ľahké, stredne ťažké a ťažké druhy minerálnej vlny. Ľahké druhy sú charakteristické svojou nízkou objemovou hmotnosťou, a preto sa využívajú najmä pri izolácií šikmých striech a stropov. Stredne ťažké vlny majú spravidla najlepšie tepelno-izolačné a akustické vlastnosti. Používajú sa primárne do fasád a priečok. Ťažké druhy minerálnej vlny majú veľmi dobrú pevnosť v tlaku a najlepšie protipožiarne vlastnosti. Ich využitie nájdeme v podlahách a plochých strechách. Výhody minerálnej vlny sú najmä nehorľavosť (vysoký tepelný odpor), s ňou spájaná požiarna odolnosť, mechanická odolnosť, dobré akustické vlastnosti. Každý druh je vhodný pre iné konštrukcie. Ďalej významným faktorom pri rozhodovaní je dostupnosť na trhu a jednoduchá manipulácia. V porovnaní so sklenou vatou má hrubšie vlákna, čo znamená, že je pevnejšia a vhodnejšia pre konštrukcie. Je paropriepustná, čiže nebráni prechodu vodnej pary z interiéru do exteriéru. Prijateľná je aj cena vlny – za meter štvorcový zákazník zaplatí zhruba od 4 do 50€ (avšak všetko závisí od kvality vlny, použitia a množstva). V cene zohráva hlavnú úlohu hodnota tepelného odporu. Veľkým plusom je, že minerálna vlna je považovaná v stavebníctve za trvalo udržateľný materiál, pretože je pôvodom prírodná (surovina) a nie je škodlivá pre ľudský organizmus.

ii2

Ak si vyberiete kvalitnú minerálnu vlnu pre požadovaný typ konštrukcie, predpokladaná životnosť je veľmi sľubná. Dlhodobo majú materiály z minerálnych vlákien svoje miesto na trhu. Naša stavebná firma ponúka ten najkvalitnejší materiál a záruku na všetko. Radi Vám pomôžeme správne si vybrať. Neváhajte nás kontaktovať!