Nezaradené

Dovolenkové destinácie slávnych maliarov


Pablo Picasso
Juan-les-Pins, Francúzsko
Pablo Picasso prvýkrát odišiel do francúzskeho prímorského mesta Juan-les-Pins v lete roku 1920, sprevádzaný jeho ženou, Olgou. V nasledujúcich rokoch trávil španielsky maliar dovolenku na pobreží Côte d\’Azur (aj keď nakoniec tam cestoval s inou milenkou Marie-Thérèse Walter). Táto letná tradícia bola zastavená na začiatku druhej svetovej vojny.

costa brava

Picasso sa nevrátil až do roku 1946, v roku, keď opustil svoju najvýznamnejšiu značku v regióne. Nasledujúce dva mesiace trávil so svojou novou milenkou Françoise Gilot v malej dedine Golfe-Juan. Ich dni trávili leňošením na malebných plážach. V noci, Picasso chodieval do provizórneho štúdia v stredovekom zámku Grimaldi v neďalekom Antibes. Pracoval so zúrivým tempom, produkoval celkom 23 obrazov a 44 kresieb, z ktorých všetky daroval zámku, čím sa stalo prvým múzeom venovaným umelcovi.

Salvador Dalí
Costa Brava, Španielsko
Salvador Dalí sa narodil v meste Figueres, pozdĺž Costa Brava v Španielsku, a strávil svoje detské prázdniny v neďalekej rybárskej obci Cadaqués. Niektoré z jeho najstarších obrazov – krajiniek v štýle impresionistov, zachytávajú olivové háje, budovy s bielymi stenami a žiarivé vody malebného prímorského mesta.
Počas pobytu v rodinnom dovolenkovom dome v roku 1929, sa 25-ročný Dalí stretol s Gala – ženou, ktorá sa stala jeho manželkou a celoživotnou láskou. Pár sa tu čoskoro usadil a zakúpil rybársku chatu severne od mesta, ktorá sa mohla pochváliť idylickým výhľadom na Stredozemné more. Surrealista
obdivoval obec za jej izolovanú polohu a kvalitu svetla; nazval ho najlepším miestom na svete.

přístav

Berthe Morisot
Fécamp, Francúzsko
Každé leto sa impresionisti hromadili do severného Francúzska, kde podobne ako Claude Monet a Camille Pissarro zachytili útesy, pláže a gotické katedrály dotýkajúce sa regiónu. Berthe Morisotová a jej sestra Edna neboli výnimkou. Jeden rok prešli cez Pyreneje, ďalší boli zlákané kolegom maliarom, aby založili obchod v obci pozdĺž rieky Oise.
Jedným z obľúbených dovolenkových miest rodiny bol Fécamp, plážové mesto v Normandii. Morisot zobrazila pláž Les Petites Dalles v maľbe z roku 1873, zachytávajúcej dovolenkujúcich, keď prechádzali pozdĺž promenády.

Proudly powered by WordPress | Theme: Outfit Blog by Crimson Themes.