Nezaradené

Nebezpečná záľuba – chov jedovatého hada

Chov jedovatých hadov patrí medzi koníčky, ktoré sú poriadne nebezpečné. V rukách nezodpovedných majiteľov sa had stáva nebezpečným nielen pre chovateľa a  jeho rodinu, ale aj pre široké okolie.

had

Dôvodom k chovu jedovatých hadov by rozhodne nemala byť snaha zapôsobiť na okolie. Túžba po nebezpečenstve tiež nie je to pravé. Radšej splavujte divoké rieky alebo skúste paragliding. Určite sa nepúšťajte do chovu, ak máte v rodine malé deti. Riziko je kvôli ich nevyspytateľnosti príliš vysoké.

Prv než sa rozhodnete pre chov hada, preštudujte si dôkladne niekoľko právnych noriem. Ak vás to neodradí, zájdite na krajskú veterinárnu správu a vyplňte formulár, ktorým zažiadate o povolenie k chovu jedovatého hada. Vaše schopnosti a možnosti si veterinárna správa najskôr dôkladne preverí. Potom musíte zabezpečiť priestor, kde plánujete hada chovať. Snažte sa o nulové riziko.
Terárium s jedovatým hadom umiestnite v samostatnej uzamykateľnej miestnosti, do ktorej budete mať prístup iba vy. Málokto má ale doma na svoj koníček toľko priestoru. Pokiaľ ho nemáte ani vy, kúpte si uzamykateľné a dobre zabezpečené terárium. Ideálne je, keď sklá zabezpečíte bezpečnostnou fóliou. V súlade so zákonmi Slovenskej republiky môže chovať jedovaté hady iba ten človek, ktorý je plnoletý a vlastní povolenie k chovu nebezpečných druhov zvierat.

krajta

Rozhodne si nevyberajte z tých najjedovatejších hadov, akým je napríklad  austrálsky taipan, ktorého uštipnutie by zabilo človeka už za 45 sekúnd. Veľmi nebezpečné sú aj kobra kráľovská, zmija retiazková či mamba čierna. Prvá chyba, ktorú by ste urobili, by mohla byť aj vašou poslednou. Prudkosť jedu ale nie je jediným faktorom výberu. Dôležitý je stupeň agresivity zvieraťa a rýchlosť jeho výpadu. Každý druh je iný. Inak sa chová štrkáč, inak zmija. Odporúča sa najprv navštíviť znalca v odbore, ktorý vám ukáže, ako sa s hadom správne a bezpečne zaobchádza a poradí vám s jeho voľbou.

Proudly powered by WordPress | Theme: Outfit Blog by Crimson Themes.