Čo je to vlastne LED a prečo sú tieto svetlá tak úsporné?

Dôležitou súčasťou domácich, ale aj pracovných priestorov je osvetlenie. Tam, kam do interiéru nevnikne dostatok denného svetla, používajú sa svetlá ako žiarovky, panely, trubice,… hlavne v priestoroch, kde sa musíme spoľahnúť na dobrú viditeľnosť. Toto sú však fakty, ktoré všetci dobre poznáte, a to aj z vlastných skúseností. Čo sa ale hodí spomenúť, to je fakt, že súčasný trh so žiarovkami a osvetlením ponúka veľmi úsporné a ekologické riešenie.

Tým riešením sú svetlá z kategórie LED. Pri tejto skratke (Light Emitting Diode) si už aj bežní spotrebitelia predstavia predovšetkým úsporné vlastnosti týchto svetiel. Prečo je tomu ale tak?

žiarovka v tme

Odpoveď sa už vlastne schováva v anglickom pojme Light Emitting Diode, teda doslova- svetlo emitujúca dióda, ktorá je súčasťou svetlených produktov LED a hlavným dôvodom toho, prečo sú tieto také úsporné a navyše ekologické.

Tieto diódy napríklad používajú led žiarovky e14 https://www.ledprodukt.sk/70-led-ziarovky-e14, ktoré sú veľmi úsporné a šetrné k elektrickej energii. Diódy, čo sú to primárnym dôvodom žiarenia, totiž spotrebúvajú minimum elektrickej energie, resp. pri rovnakom výkone sú oveľa šetrnejšie, než klasické žiarovky či tie, čo sa museli rozhorievať. K žiareniu led žiaroviek stačí, ak sa zapoja a okamžite sa rozsvietia aj diódy vo vnútri, čím nastáva okamžité a ešte raz- veľmi úsporné žiarenie. Pre porovnanie so starými žiarovkami vedia tieto priniesť až o 90 % efektívnejšie šetrenie.

  • Led žiarovka neobsahuje ortuť a je takmer zo 100 % recyklovateľná.

žiarovka, životné prostredie

Hoci áno, ich kúpna cena môže byť v porovnaní so staršími či menej pokročilými alternatívami vyššia. Ale tá cena rozhodne nie je nedostupná a čo je podstatné- spolu s led žiarovkami prichádza rýchla návratnosť kúpnej ceny. Čo znamená, že vyššia kúpna cena sa rýchlo vykompenzuje práve pravidelne úspornejším žiarením. A je to veľmi účinné najmä vtedy, ak používame takýchto svetiel viac, resp. ak nimi nahradíme všetky staré zdroje svetla.

Proudly powered by WordPress | Theme: Outfit Blog by Crimson Themes.