Site Loader

Dôležitou súčasťou domácich, ale aj pracovných priestorov je osvetlenie. Tam, kam do interiéru nevnikne dostatok denného svetla, používajú sa svetlá ako žiarovky, panely, trubice,… hlavne v priestoroch, kde sa musíme spoľahnúť na dobrú viditeľnosť. Toto sú však fakty, ktoré všetci dobre poznáte, a to aj z vlastných skúseností. Čo sa ale hodí spomenúť, to je fakt, že súčasný trh so žiarovkami a osvetlením ponúka veľmi úsporné a ekologické riešenie.

Tým riešením sú svetlá z kategórie LED. Pri tejto skratke (Light Emitting Diode) si už aj bežní spotrebitelia predstavia predovšetkým úsporné vlastnosti týchto svetiel. Prečo je tomu ale tak?

žiarovka v tme

Odpoveď sa už vlastne schováva v anglickom pojme Light Emitting Diode, teda doslova- svetlo emitujúca dióda, ktorá je súčasťou svetlených produktov LED a hlavným dôvodom toho, prečo sú tieto také úsporné a navyše ekologické.

Tieto diódy napríklad používajú led žiarovky e14 https://www.ledprodukt.sk/70-led-ziarovky-e14, ktoré sú veľmi úsporné a šetrné k elektrickej energii. Diódy, čo sú to primárnym dôvodom žiarenia, totiž spotrebúvajú minimum elektrickej energie, resp. pri rovnakom výkone sú oveľa šetrnejšie, než klasické žiarovky či tie, čo sa museli rozhorievať. K žiareniu led žiaroviek stačí, ak sa zapoja a okamžite sa rozsvietia aj diódy vo vnútri, čím nastáva okamžité a ešte raz- veľmi úsporné žiarenie. Pre porovnanie so starými žiarovkami vedia tieto priniesť až o 90 % efektívnejšie šetrenie.

  • Led žiarovka neobsahuje ortuť a je takmer zo 100 % recyklovateľná.

žiarovka, životné prostredie

Hoci áno, ich kúpna cena môže byť v porovnaní so staršími či menej pokročilými alternatívami vyššia. Ale tá cena rozhodne nie je nedostupná a čo je podstatné- spolu s led žiarovkami prichádza rýchla návratnosť kúpnej ceny. Čo znamená, že vyššia kúpna cena sa rýchlo vykompenzuje práve pravidelne úspornejším žiarením. A je to veľmi účinné najmä vtedy, ak používame takýchto svetiel viac, resp. ak nimi nahradíme všetky staré zdroje svetla.