Nezaradené

Kam na vysokú školu? O týchto absolventov je najväčší záujem

O niektorých absolventov sa zamestnávatelia priam bijú, niektorí zasa musia dôkladne hľadať, aby si našli aspoň nejaké zamestnanie v danom obore. Portál profesia.sk zostavil rebríček pracovných odvetví, v ktorých majú absolventi najväčšiu šancu zamestnať sa.

učivo

Počet absolventov klesol

Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že vysokú školu úspešne absolvuje čoraz viac ľudí, opak je pravdou. V roku 2016 sme registrovali o 1682 menej absolventov, ako tomu bolo rok predtým. Vďaka tomuto faktu už niektoré univerzity zrušili prijímacie skúšky a na štúdium prijmú všetkých záujemcov. Ďalším dôvodom poklesu tunajších absolventov je tiež posudzovaná (ne)kvalita našich vysokých škôl. Mnoho Slovákov preto odchádza študovať do cudziny, najmä do Českej republiky, kde následne aj zostanú pracovať.

ITčkárom sa darí najviac

Z rebríčka vyplýva, že najviac sa na trhu práce darí informatikom. Nájsť vhodného odborníka na IT pozície je v súčasnosti v porovnaní s ostatnými odvetviami niekoľkonásobne ťažšie. Rebríčku ďalej kraľujú absolventi zamestnaní v oblasti strojárstva, ekonomiky, techniky či stavebníctva.

univerzita

Najväčší záujem je o Ekonomickú fakultu

Aj napriek tomu, že na trhu sú pozície IT odborníkov a technikov nedostatkové, firmy prejavujú najväčší záujem o absolventov Ekonomickej fakulty v Bratislave. Dôvodom úspechu tejto vysokej školy je fakt, že ekonómia či účtovníci sú dnes potrební v každej firme či spoločnosti.
Na krk Ekonomickej fakulte dýchajú Slovenská technická univerzita a Technická univerzita v Košiciach.

Žiadaná je znalosť cudzích jazykov

Zamestnávatelia dokážu oceniť aj aktívnu znalosť viacerých cudzích jazykov. Týmto benefitom môžu prispieť ekonómovia z Fakulty medzinárodných vzťahov na Ekonomickej univerzite, ktorí sa počas výučby venujú hneď trom zahraničným rečiam.
 „Vzhľadom na rastúci počet pracovných ponúk v centrách zdieľaných služieb ma zvýšený dopyt po absolventoch medzinárodných vzťahov neprekvapuje. Zamestnávatelia tu predpokladajú, že takýto uchádzači o prácu vedia minimálne dva svetové jazyky. Škoda, že takýchto absolventov nie je na Slovensku viac,“ objasňuje výkonná riaditeľka profesia.sk Ivana Molnárová.

Proudly powered by WordPress | Theme: Outfit Blog by Crimson Themes.