Nezaradené

Zdravé stravovanie – cesta k ideálnej váhe, či nie?

Ak si pozriete rôzne štatistiky, prípadne štúdie, prídete na to, že na svete je veľmi veľa obéznych ľudí. Prípadne ľudí, ktorí trpia vo väčšej či menšej miere nadváhou. Napokon, veď len keď sa pozriete na ľudí okolo seba, či už cestou do práce, alebo do obchodu, sami zistíme, že je to naozaj tak.
Čím to asi je? Nedostatkom pohybu? Prejedaním sa? Pohodlnosťou? Lenivosťou? Je to najpravdepodobnejšie kombináciou niektorých z týchto možností. Najväčší podiel na tom má však to, ako sa stravujete.

zdravá strava

Ak ste so svojou hmotnosťou spokojní, môžete pokojne zostať pri vašich doterajších stravovacích návykoch. Načo meniť to, čo funguje. Ak ale so svojou váhou spokojní nie ste a vaša predstava ideálnej hmotnosti sa nezhoduje s realitou, niečo nerobíte správne a bolo by na čase niečo s tým urobiť, napríklad skúsiť
Samozrejme musíte chcieť. Kde je vôľa, tam je cesta. Jednou z možných ciest, ako sa priblížiť k tomu, koľko by ste chceli vážiť a byť so sebou spokojní je zmeniť stravovacie návyky.

Pretože to, čo konzumujete sa odráža na tom, ako vyzeráte. Zároveň, je to rozhodujúce, čo určuje vašu hmotnosť. Iste, sú tu faktory, ktoré to nepriaznivo ovplyvňujú, napr. nedostatok pohybu, sedavý spôsob zamestnania a iné. Ale rozhodujúci podiel na vašej váhe má to, ako sa stravujete.
Darmo budete dvíhať činky, behať, plávať, alebo sa budete venovať iným fyzickým aktivitám, ak budete zároveň „ fičať“ na coca cole, chipsoch, sladkostiach, údeninách a iných vysoko kalorických potravinách.
Tieto všetky spomenuté potraviny by ste mali so svojho jedálnička vylúčiť, alebo aspoň výrazne obmedziť. Doprajte si ich, ale len jeden deň v týždni, ako odmenu, ak ste splnili nejaký svoj cieľ, prípadne šporujete, alebo sa niečomu venujete.

pečeně

Vyvážená strava, v ktorej je zastúpený správny pomer sacharidov, bielkovín a tukov je tou správnou cestou, ktorou by ste sa mali uberať, ak chcete získať alebo si udržať vašu hmotnosť.
Platí všeobecne známe pravidlo, ktoré hovorí, že ak nechceme pribrať príjem kalórií by sa mal rovnať ich výdaju, laicky povedané to čo zjem musím „vypotiť“ a ak chcem schudnúť, ta by mal byť príjem kalórií nižší ako ich výdaj.
Nie je ale dobré, ak sa počítanie kalórií, ich príjmu či výdaju stane alfou a omegou vašej existencie, to nie je vaším cieľom. Je ním spokojnosť so samými sebou a s tým, čo ste dosiahli. Zdravé stravovanie je ten správny spôsob, ako dosiahnuť vašu métu – vysnívanú hmotnosť.

Proudly powered by WordPress | Theme: Outfit Blog by Crimson Themes.