Nezaradené

Letná dysbióza: ako chrániť dieťa?

Správna mikroflóra v črevách je veľmi dôležitá pre zdravú funkciu celého organizmu, jeho rovnováhu a takisto aj na elimináciu vzniku možných alergických reakcií.

léky

Deti sú najzraniteľnejšie
V črevách detí žije takmer 450 druhov rôznych mikroorganizmov a asi 99% z nich sú užitočné pre organizmus dieťaťa. Väčšina z nich dokáže neutralizovať mastné kyseliny, zabraňujú vzniku alergií, významnou mierou posilňujú imunitu a asimilujú užitočné minerály a vitamíny. Zostáva 11% mikroorganizmov, ktoré zaraďujeme k takzvanej patogénnej flóre. Tá, ak má vhodné podmienky, tak sa začne aktívne množiť, a tak vytláča užitočné baktérie, čo má za následok narušenie činnosti čriev detí. Prejavuje sa hnačkou, zápchou, kolikou či nadúvaním a všetky tieto prejavy naznačujú nerovnováhu črevnej mikroflóry.

Antibiotiká s mierou
K týmto nepríjemným prejavom prispieva aj nadmerné užívanie antibakteriálnych liečiv, pretože tie nevedia rozlíšiť, či ničia dobré alebo zlé baktérie, nevyberajú si, a tak sa po liečbe antibiotikami väčšiny infekčných ochorení pridružujú aj problémy s črevami. V lete sú tieto bežné príčiny dysbiózy rozšírené o špecifické, sezónne faktory, ktoré svojou prítomnosťou v črevách menia pomer patogénnych a prospešných baktérii hlavne u detí.

losos

Hlavné príčiny vzniku dysbiózy:
-Ovocie a zelenina, kontaminované rôznymi mikroorganizmami a pred konzumáciou nedostatočne umyté.
-Potraviny, rýchlo podliehajúce skaze a následná otrava nimi.
-Cestovanie, hlavne do zahraničia, s nutnosťou konzumácie neobvyklých potravín, na ktoré nie je organizmus prispôsobený a s tým spojený stres.
Toto sú hlavné dôvody zažívacích problémov detí v letnom období. Nadúvanie, hnačka, zápcha, kŕče či pálenie záhy a bolesti brucha na pohodlí nikomu nepridajú, a tak je nutné tento stav rýchlo napraviť.

Ako obnoviť mikroflóru?
Najjednoduchším spôsobom nápravy a obnovenia mikroflóry je užívanie probiotík, teda živých kultúr-baktérií mliečneho kvasenia, ktoré sa postupne usadia v čreve. Zároveň treba podávať aj prebiotiká, tie sú užitočnou potravou pre prospešnú flóru a pomáhajú udržať dobré mikroorganizmy na sliznici čreva. Kombinácie týchto terapií sú pre potlačenie týchto prejavov najúčinnejšie.

Proudly powered by WordPress | Theme: Outfit Blog by Crimson Themes.