Nezaradené

Starí ľudia a financie

Starí ľudia po určitom veku prichádzajú do bodu, kde ich mentálne schopnosti a zručnosti ustupujú do úzadia. Ich pamäť stále viac pokrivkáva, ich schopnosti riešenia problémov a situácií výrazne poklesávajú. Určite sa po nijakom čase stane, že sa tieto nedostatky prejavia i pri manipulácii s peniazmi.
bankovka na šňůře
Na vine je euro a zvyšujúce sa ceny potravín

Práve v tomto období (keď ich starý člen rodiny začne výrazne zabúdať) si rodina často položí otázku, či je vhodné ponechať financie v rukách starých ľudí. Nie je tajomstvom, že veľa krát nevedia starí ľudia prepočítať peniaze na eurá, stále lipnú na starých cenách a nevedia sa prispôsobiť novým pravidlám.

Práve zmena slovenskej koruny na eurá zasiahla starých ľudí najviac. Nieto, že sa museli prispôsobiť úplne cudzej mene, ešte niekoľkokrát do roka nastáva zmena v podobe preceňovania potravín. Tieto potraviny veľa krát zdvojnásobia svoju cenu za krátky časový interval, napríklad za také dva roky (pozri ceny masla!).
babička a děda
Starí ľudia to teda majú ťažké. I mladý človek s prechodom na eurá mal veľký problém, nieto ešte človek, ktorého mentálne zručnosti poklesávajú. Starí ľudia nebudú mať nikdy takú schopnosť náhľadu a učenia ako za mladi. Mozog už nedokáže spracovať tak veľké množstvo informácii, lebo kontakty medzi synapsiami sa poriadne neprekrvujú.

Zveriť starým ľuďom peniaze?

A tu nastáva ten problém. Rodina v idei, že urobí starému človeku dobre s tým, že prevezme bremeno financií na seba, sa na starom človeku dopúšťa veľkej krivdy. Starý človek si totižto plne uvedomuje, že nie je už taký bystrý ako kedysi a keď si porovná minulosť, keď bol ešte pri plnej sile a bystrého umu so súčastnosťou, keď nedokáže spočítať ani peniaze na rohlík, ho veľmi zasiahne. Cíti sa ponížený a preto sa veľa krát svojich peňazí a svojprávnosti nechce vzdať. Čo ale treba robiť?

Treba byť hlavne dobrý psychológ. Vžite sa do pozície vášho starého rodiča – ako by ste sa na jeho mieste cítili vy? Radšej sa starému rodičovi ponúknite, že mu s financiami pomôžete, a nie mu ich úplne z rúk zoberiete.

Tu sa uvedie niekoľko užitočných tipov, ako pomôcť starým ľuďom s financiami:

  1. rozprávajte sa s nimi o peniazoch a ich hodnote. Hovorte s nimi o zmenách cien a hodnote potravín
  2. prepočítavajte s nimi eurá na slovenské koruny. Nezabudnite im ale vysvetliť, ako sa zmenila sila koruny. Hovorte napríklad o tom, ako zarábali ľudia vtedy a ako dnes. Vtedy sa už ceny potravín nebudú zdať starým ľuďom tak predražené
  3. niektorí starí ľudia radi prenechajú svoje financie deťom, no sú i takí, ktorí nechcú. Nenúťte ich do toho. Radšej chodievajte spolu nakupovať a vybavovať, aby ste mohli v prípade potreby zasiahnuť
  4. a hlavne – vysvetlite starým ľuďom, že nie je žiadna hanba nepoznať hodnotu peňazí. Však ju nepoznajú ani niektorí politici J
Proudly powered by WordPress | Theme: Outfit Blog by Crimson Themes.