Cestovanie počas koronavírusu

Nikto z nás by ešte pred dvomi rokmi neveril, že v blízkej budúcnosti budeme mať obmedzené cestovanie. Ľudia si vždy spájali zákaz voľného pohybu medzi krajinami alebo prísne kontroly na hraniciach len so štátmi mimo Európskej Únie, alebo dokonca mimo Európy ako takej. Nikoho by nenapadlo, že to bude aj prípad demokratických krajín v 21. storočí. No, bohužiaľ, naše cestovateľské a iné plány prekazila pandémia koronavírusu, s ktorou sa stále snažíme vysporiadať. Hoci je cestovanie s rúškom alebo respirátorom pre nás nezvyklé, mnohí ľudia sa ale nenechali od spoznávania nových krajín odradiť. Počas pandémie sa veľa ľuďom zrušili lety do ich vysnívaných destinácii, cestovné kancelárie im vracali peniaze za objednané pobyty a niektorí dokonca ostali v cudzine s tým, že sa nemajú ako dostať domov. Jednoducho zavládla panika a chaos. No krajiny postupne prichádzali s riešeniami, aby nestratili turistov, z ktorých celoročne profitujú.

umelecká fotka

Aká je situácia dnes a čo teda potrebujeme na to, aby sme si mohli ísť na pár dní oddýchnuť zo Slovenska do zahraničia?

Najväčšiu výhodu majú, pravdupovediac, zaočkovaní ľudia. Tí môžu aj vycestovať, aj prísť naspäť na Slovensko bez obmedzení, no potrebujú potvrdenie o vakcinácii. Pre nezaočkovaných je cestovanie trochu zložitejšie, no nie nemožné. Potrebujú buď antigénový, alebo PCR test v anglickom jazyku. Ak sa vracajú na Slovensko, musia vyplniť e-hranicu, ktorú následne predložia pri hraničnej kontrole, a ostať niekoľko dní v karanténe. Samozrejme, v iných krajinách sa líšia opatrenia, ktoré si môžete vyhľadať na stránkach ministerstiev príslušných štátov. Prehľadné informácie o cestovaní zo Slovenska a naspäť, ako aj novinky o vývine koronavírusu u nás môžete nájsť na webových stránkách.

čl1

Spoločne dúfajme, že počas ďalšej dovolenkovej sezóny nám budú sprístupnené všetky krajiny sveta, aby sme si všetci mohli splniť naše cestovateľské sny a chúťky.

Proudly powered by WordPress | Theme: Outfit Blog by Crimson Themes.