Nezaradené

Čína je šokovaná správaním USA

Tento krok prichádza niekoľko dní po tom, ako obe krajiny uložili sadzby za tatové ceny vo výške 34 miliárd dolárov na tovar druhej strany. Peking označil poslednú hrozbu Washingtonu za „úplne neprijateľnú“, hovoriac, že ​​by to poškodilo svet. „Chovanie USA škodí Číne, ubližuje svetu a ubližuje sa,“ uviedla hovorkyňa ministerstva obchodu Číny vo vyhlásení.
Hovorca tiež uviedol, že vláda bude musieť prijať „potrebné protiopatrenia“. Zoznam obsahuje názvy viac ako 6.000 položiek vrátane potravinových výrobkov, minerálnych látok a spotrebného tovaru, ako sú kabelky. Verejnosť bude mať do konca augusta komentovať tento zoznam predtým, než nadobudnú platnosť nové sadzby – ktoré budú uložené na 10%.

japonkso

Analýza:
Čína tvrdí, že bude reagovať na nové tarify, ktoré prezident Trump požiadal, aby sa jeho administratíva pripravila. Ale ako?
Nemôže priamo zodpovedať celkovej hodnote tovaru vo výške 234 miliárd dolárov, ktorú majú USA za svoje pamiatky, pretože neimportuje dostatok amerických tovarov (ďalšia skutočnosť, o ktorú sa sťažuje americký prezident). Minulý rok vývoz amerického tovaru do Číny bol v hodnote 130 miliárd dolárov.
To, čo by Peking mohol urobiť, je nútiť život americkým obchodným záujmom, s agresívnejšou činnosťou regulačných orgánov, ako sú inšpekcie bezpečnosti alebo finančné vyšetrovania. Čína by sa tiež mohla pokúsiť presadiť svoju menovú dolinu, aby získala konkurencieschopnosť.

Dokonca sa vyskytli aj špekulácie, že Čína dokáže predať časť dlhu (alebo dlhopisov) americkej vlády, ktorú vlastní, vo výške 1 bilión dolárov. Ak by sa to predávalo dostatočne, mohlo by to viesť k nárastu nákladov na pôžičky v USA, ale spôsobilo by to aj straty v Číne tým, že by znížilo hodnotu týchto dlhopisov.
Ázijské akciové trhy prudko klesli v stredu, keď sa investori vyhýbali riziku v dôsledku eskalácie obchodného napätia medzi oboma hospodárskymi gigantmi.
V Číne index Hang Seng v Hongkongu klesol o 1,5%, zatiaľ čo Shanghai Composite klesol o 1,8%. Japonský benchmark Nikkei 225 index klesol o 1,2%.
USA chcú, aby Čína zastavila praktiky, ktoré údajne podporujú prenos duševného vlastníctva – návrhy a nápady na výrobky – čínskym spoločnostiam, ako sú požiadavky, ktoré zahraničné firmy zdieľajú s vlastnými partnermi na získanie prístupu na čínsky trh.

stroje

Americký obchodný zástupca Robert Lighthizer uviedol, že čínske odplaty nie sú „ospravedlňujúce“.
„Podobne ako v minulosti sú Spojené štáty ochotné zapojiť sa do úsilia, ktoré by mohlo viesť k vyriešeniu našich obáv o nekalých obchodných praktikách Číny a k tomu, že Čína otvorí svoj trh americkým tovarom a službám,“ povedal.
„Medzitým budeme naďalej ostražití pri obrane schopnosti našich zamestnancov a podnikov konkurovať na spravodlivom a recipročnom základe.“

Proudly powered by WordPress | Theme: Outfit Blog by Crimson Themes.