Vianoce – najkrajšia časť roka?

 

Naozaj najkrajšia časť roka? U žien prevláda väčšinou názor opačný a Vianoce považujú za nemilé obdobie, ktoré musia zvládnuť. Pri predstave vianočného humbuku sa niektorým robí až nevoľno, a slovo radosť upadá do zabudnutia. No áno, dá sa to pochopiť, veď kto má celé vianočné čaro na starosti – žena. Žena je tá, od ktorej sa očakáva, že to celé zvládne a že to vždy „nejako urobí“, aby boli Vianoce naozaj tým čím majú byť. A preto žena nechce sklamať, ani svoju rodinu, ani seba. Aj keď výčitky, ktoré ma za to, že sa vôbec neteší a že to musí celé len vydržať, si necháva radšej pre seba. Predstava krásnych a dokonalých Vianoc, dokonalého jedla, hromady darčekov a kopou smiechu je v poriadku, ale realita v prípade žien je nejaká iná. Takže, poďme si to zhrnúť:

vianočné dekorácie

Musí vyčačkať domov, aby „ducha Vianoc“ cítili všetci a mohli byť z toho nadšení. Deti začínajú odpočítavať, ich mamy takisto. Zvyšujúcim sa číslom v kalendári začína narastať panika – ale len u ženy. Vyleštený byt, vybavený nekonečný nákupný zoznam, ešte nekonečnejší zoznam darčekov, premýšľanie nad kulinárskymi výtvormi – pre zvyšok rodiny samozrejme smiešne a zanedbateľné dôvody na paniku. Veď oni sú len diváci, a hlavný hrdina to vždy zvládne. Takže – byt je nablýskaný, patrične vyzdobený, darčeky sú doma, nákupný zoznam tak isto, stromček postavený. Stavanie a zdobenie stromčeka je asi jediná aktivita, pri ktorej sú ostatní členovia domácnosti ochotní priložiť ruku k dielu – a žena má prejaviť patričnú vďaku za to, že „jej pomohli“. Prichádza deň D. Deň, kedy sa ostatní neunúvajú ani prezliecť si pyžamo až do poobedia, „veď sú Vianoce“.

vianočný stromček

Deň, kedy žena už o piatej ráno stojí v kuchyni pri hrncoch a čaruje. Varí, vypeká, chystá, musí to predsa stihnúť. Muž a deti nechápavo krútia hlavou, prečo sa neteší, prečo v kuchyni netancuje oslavné tance, „veď sú Vianoce“. Milé dámy, oni to naozaj nechápu. Majú svoj svet, v ktorom všetko je, a neriešia ako sa to zjaví. Vianočná večera prebehla v poriadku, nastal čas darčekov. Obývačka sa premenila na smetisko papierov, kuchyňa je bojové pole po večeri s haldou špinavých riadov a zvyškov. Rodina sedí na gauči, teší sa z darčekov, sú spokojní a šťastní. To je aj žena, ale v kuchyni, pretože v tento deň sa z nej akosi neide vymotať. Upratuje, ale už sa usmieva. Má to za sebou.

Proudly powered by WordPress | Theme: Outfit Blog by Crimson Themes.